Mastercard Neden Sürekli Blockchain Patenti Alıyor? – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Mastercard Neden Sürekli Blockchain Patenti Alıyor?

Yeni açıklanan bir rapora göre, Mastercard, 2017 yılında tüm ABD firmalarından daha çok blockchain patent başvurusunda bulundu. Haber, AB düzenleyicilerinin kart sağlayıcısına rekabeti kısıtlama gerekçesiyle 650 milyon dolar para cezası vermesi ile aynı zamanda ortaya çıktı.

Bu durum akıllara farklı senaryolar getiriyor. Mastercard kendi blockchain zincirine odaklanıyor olabilir mi?

İngiltere merkezli bir muhasebe ve işletme sağlayıcı grubu olan UHY Hacker Young tarafından yapılan bir ankette Mastercard’ın, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (World Intellectual Property Organisation(WIPO)) ABD’deki diğer tüm şirketlerden daha fazla blockchain patent başvurusu yaptığı tespit edildi.

Ulusal düzeyde, ABD WIPO’ya gönderilen patentlerin sayısında yalnızca Çin’in gerisinde kalarak ikinci oldu. Kuruluş, 2017 yılında blockchain ile ilgili toplam 305 patent aldı; Bunların yarısından fazlası G7 ülkelerindeki şirketler tarafından sunuldu. Toplamda, ABD firmaları o yıl için toplamın %30’una karşılık gelen 92 küresel patent başvurusunda bulunurken, Çinli firmalar 99 başvuruda bulundu.

Master-Chain Mi Geliyor?

UHY Hacker Young, Mastercard’ın blockchain planları hakkında pek fazla ayrıntıya sahip olmasa da yeni patentlerden birinin çevrimdışı blockchain alışverişi için olduğunu belirtti.

En son Kasım 2017’de güncellenen Blockchain Library web sitesi, Mastercard tarafından 2017’de WIPO’ya gönderilen on bir blockchain patentini listeledi. Bu, UHY Hacker Young tarafından belirtilen offline blockchain alışverişini ve aynı zamanda blockchain işlemlerini ve dijital imza için yeni bir doğrulama yöntemini de içeriyor.

Blockchain alanına yapılan bu hamle, ödeme işlemcisinin rekabet karşıtı uygulamalar gerekçesiyle Avrupalı düzenleyiciler tarafından 650 milyon dolar cezaya çarptırılmasıyla aynı zamanda ortaya çıktı. Mastercard kart ödeme masraflarını yapay olarak artırdığı gerekçesiyle ceza almıştı.

Her ne kadar AB ülkelerinin farklı ödeme ücretleri olsa da, Mastercard daha düşük ücretlerle üye ülkelere taşınmak isteyen satıcılar için bir değişim ücreti talep etti. AB Rekabet Komisyonu, bu olayın satıcıların, ve bankaların daha düşük ücret arama haklarını ellerinden aldığını ve rekabeti engellediğini belirtti.

Mastercard, AB Rekabet Komisyonu tarafından dayatılan para cezasının “tarihi uygulamalar” ile ilgili olduğunu ve “Mastercard’ın mevcut iş uygulamalarında herhangi bir değişiklik yapılmasını gerektirmediğini” belirtti.

Tüm dünyaya yayılmış 700 milyondan fazla Mastercard kullanıcısı var. Şirket, eski bankacılıkta oldukça başarılı bir ivme yakaladı, ancak sunulan patentlerin sayısı, şirketin blockchain konusunda bir gelecek için hazır olduğunu da gösteriyor.

Kaynak: cryptobriefing

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 4 =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish