Boğaziçi Blockchain Talks – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Boğaziçi Blockchain Talks

Kripto Kılavuz Bitcoin Talks Etkinliğinden

Kripto Kılavuz Ekibi Olarak Boğaziçi Üniversitesinde Düzenlenen Blockchain Talks‘daydık

Konuşma başlarken ilk olarak kripto paraların 2018’deki düşüşlerinden bunların radikal bir düzeltme olabileceğinden bahsedildi. Sonrasında İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan‘ın sahneye daveti ile konuşmalar başlamış oldu.

Şant Manukyan‘ın bahsettiklerini ana başlıklar halinde ele alırsak:

Mother of Bubble Grafiği

Mother of Bubble Grafiği

Mother of Bubble (Tüm Balonların Anası)

Yaklaşık olarak 95’lere kadar Amerika’daki büyüme, hane halkının servetinden daha hızlı bir şekilde artıyor, sonrasında ise bir bozulma var.

Bunun nedeni nedir sizce?

Bu balon merkez bankalarının panik içinde attığı adımlarla veya bilinçli olarak bu zenginlik öne çekiliyor, bir süre idare ediyor ve sonrasında büyük bir krizle karşı karşıya kalıyoruz.

Neden Alternatif Bir Para Sistemi Gerekiyor?

Birçok nedeni bulunmasıyla birlikte ana nedeni mevcut kullandığımız sistemin dengelenmeyi sağlamıyor olması. Dönem dönem sıcak para akışı sağlandığından çokta sevinmemize rağmen dengelemeyi bozduğu için yeni bir sisteme geçmemiz gerekiyor. Bu dengelemeyi de farklı şekillerde sağlamamız gerekiyor. İnsanların aklına ilk başta altın geliyor fakat altında da ya altını çok yüksek fiyatlara getireceksiniz yada mevcut ticaret hacmini küçültmeniz gerekiyor. Dünya ticaret hacmi büyük olduğu için de yapsanız bile şöyle bir problem var: Altın madeninde o sene bir göçük meydana gelse veya işçiler greve gitse, dünya ekonomisinin kaderini bunun ellerine yani şansa bırakmış olacağız. Bu sorunları altın ile çözülemeyecek kadar büyüdü.

 

Kripto Paraların Sizin Bakış Açınızdan Bu Sistemdeki Yeri Nedir?

Bence önümüzde iki yol var. Dünyadaki bu gidişatta korkutucu ve pozitif olabilecek bir değişime doğru gidiyoruz.

Logard’a göre,

“Devletlerin de kripto para yaratması gerek.”

diye. Bir devletin ve topumun kripto paraya sahip olmasının iyi ve kötü yanları da vardır.

Kripto Paralara Şant Manukyan'ın Bakış Açısından

Kripto Paralara Şant Manukyan’ın Bakış Açısından

Bunlar:

İyi Yanları:

  • Kripto para kullanarak, Kara para ve suç unsurlarını ortadan kaldırabiliriz.
  • Vergi toplama konusunda çok iyi bir araç olarak kullanılabilir.

Kötü Yanları:

  • Merkez bankalarının elinde para politikasıyla ilgili çok ciddi bir alet olmuştur.
  • Devlette parayı dijital hale getirdiğimizde; ne yediğimizi, içtiğimizi, aldığımızı ve sattığımız gibi bilgileri takip edebilecekler bu da toplumun en karşı çıktığı etkilerinden biridir.

Anonim Özelliği Olan Kripto Paraları Devlet Neden Göze Alarak Gizliliğe Aykırı Olmasına Karşın Kullanmasın?

“Neden bir devlet kendisini kendi bakış açısıyla deli gömleğine sıkıştırsın ki.”

Şu anda herhangi bir bölgede, herhangi bir ülke şu kadar para basın dediği zaman para basma yetkisine sahip. Dolayısıyla altın standardına geçip de evdeki kadar harcayacağım noktasına devlet neden getirsin. Bütün bu tartışmalar, Mother of Bubble’daki grafiğin tekrar kavuşmasıyla beraber yeni bir para sisteminin tartışılacağını düşünüyorum.

“Burada tartışmamız gereken bitcoin mi? X coin mi’den ziyade, bu sistem düzgün çalışabilir mi?”

Ben çalışacağını düşünüyorum çünkü:

  • Altın neden güvenli liman oluyor? Çünkü altın kimsenin alabileceği veya verebileceği bir şey değil. Yani her enflasyon yükseldiğinde altın gidiyor gibisinden tartışmalar olur. Enflasyon yükseldiğinde aynı zamanda evinizin fiyatı da, arabanızın fiyatı da artar. Aslında enflasyon dediğimiz sadece kur ayarlamasından ibarettir.
  • Bitcoin’in de güzelliği sistem dışı olmasıdır aslında. Burada gelen eleştiri de eğer devlet müdahale ederse’dir. Altında öyle değildir ama altında da şu problem var; bitcoin’i Amerika’ya şu anda yollayabiliyorum ama altını yollayamıyorum gibi sorunlarla karşılaşırız.

“Toplumun fiyatı çok düştü demek ki balonmuş demesi çok yanlış.”

Bir balonun 10 yıl boyunca ayakta kalabileceğini düşünmüyorum. Hala ayakta olan bir sistemse bu balon olmadığının ispatıdır zaten. Şu haklı bir eleştiridir; 17 bindeydi, 3 bine geriledi. Bence 3 binle 17 bin arasında fark yok. Şöyle ki, 17 binde de kullanılmıyordu 3 binde de kullanılmıyor.

“Kullanılabilir mi? Evet kullanılacak o yüzden  kendi değerini bulacağını düşünüyorum.”

Bitcoin daha da düşecek mi yoksa duracak mı?

Önümüzdeki birinci çeyrek; aslında aralık ayıydı, ocağa kaydırdılar.

“Bitcoin ve diğer kriptolar açısından 2 önemli gelişme var.”

  • Bakkt projesi denilen işin içinde hem bazı büyük borsalar, hem de Starbucks – Microsoft gibi firmaların bulunduğu bir proje var. Bitcoin’in şu anda finansal olarak şöyle bir problemi var; bir vadeli piyasası var ama fiziki teslimat yok. Yani siz bitcoin alıp satıyorsunuz, vade sonunda netleştiriyorsunuz veya vade aralığında karını alıyorsunuz parayı netleştiriyorsunuz. Amerika’daki SPK özellikle EFT‘ler konusunda özellikle borsa yatırım fonlarını kurması konusunda itirazlarından bir tanesi sağlıklı işleyen bir piyasa olmaması. Yani bir arbitraj oluşursa, bu arbitrajı temizleyebilecek bir sistem yok. Bakkt projesi içinde ICE borsası fiziki teslimatlı vadeliler açmaya çalışıyor. Fiziki teslimatlı vadeli piyasadan alıp herhangi bir x, y veya z platformundan satıp bir dengeleme sağlayabilirim.
  • Starbucks vs. gibi bir yer eğer bunu dolara veya euro’ya çevrilmesini bu sistemin hızlı bir şekilde alışverişe dönüşebilmesini sağlayabilirse o zaman çok değeri bile olsa kullanılmıyorsa 0’dırın ötesine doğru gitmeye başlıyoruz.
  • Eğer Amerika’daki SPK artık tamam borsa yatırım fonuna dönüştürülebilir denirse pek çok insan, ben cüzdanıma alacaktım, çaldı, borsa hacklendi gibi korkutucu gelebilecek fikirleri bir kenara bırakıp bir finansal enstrüman olarak da talebini sunabilecek.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × bir =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish