Harvard Üniversitesi Ekonomisti Bitcoin’in Gelecekte 100 Bin$ değil 100$ Olacağını Söylüyor – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Harvard Üniversitesi Ekonomisti Bitcoin’in Gelecekte 100 Bin$ değil 100$ Olacağını Söylüyor

10 Aralık’taki Guardian makalesi için Uluslararası Para Fonu (IMF) eski ekonomi şefi Bitcoin’i “piyango bileti” olarak tanımladı.

 

Kripto piyasasının çöküşünün tam orta yerinde, şu an Harvard Üniversitesinde Ekonomi ve Kamu Politikaları profesörü Kenneth Rogoff, kriptoya karşı olan bu “yoğun hassaslık” kripto paraların ele geçirdiği piyasa ortamının 5-10 trilyon $’a çıkıp, önümüzdeki 5 yıl içinde patlaması ihtimalini destekliyor dedi.

 

Geçmiş zamanlarda yaşanmış popülerleşen varlık türlerinin yok oluşlarına bakılırsa, aynı durumla birlikte Bitcoin’in trendinde de görülen 20.000$’a çıkıp 3.500$’a inmesi panik yaratacak bir durum değil şeklinde açıklıyor.

 

Kendisi, Bitcoin’i dijital altın olarak gören “kripto evanjelist” görüşü savunmuyor ve hatta uzun vadede değerinin “muhtemelen 100bin $ değil de 100$” olacağını söylüyor. Rogoff; fiziksel altının durumundan farklı olarak, Bitcoin kullanımının işlemler ile kısıtlandığını söylüyor, bu da onu balon patlaması gibi çok savunmasız kılıyor. Buna ek olarak, kripto paraların onaylanma süreci, merkez bankaları gibi “güvenilir merkez kontrolündeki” sistemlerden çok daha fazla verimsiz kalıyor.

 

Bitcoin’in değeri sıfır olmayacak belki ama Rogoff’a göre ulusal hükümetler ve regülatörler takip etmesi bu kadar pahalı ve vergi kaçakçılığı ya da kriminal suçlara neden olabilecek olan işlem teknolojilerini kontrol edemeyeceklerini artık fark ettiler.

 

Bu ona göre, Bitcoin’in iki taraftan sarılmasını sağladı. Tahminlerine göre de bu durum gelecekte Bitcoin’in anonimliğini elinden alacak, kimse onu kullanmak ya da almak istemeyecek. Ayrıca, gelişmiş ülke hükümetleri tahammül göstermeyecek.

 

Rogoff, dünya hükümetlerinin yeni varlık türleri inovasyonlarını regüle edeceği zamanının geldiğini söylüyor. Bazı jeopolitiksel istisnalar dışında eşzamanlı olan global regülasyonlar eninde sonunda özel inşa edilmiş sistemleri ortadan kaldıracağını söylüyor:

 

“Distopik bir gelecekte karşılıklarını tam anlamıyla bulacak ve onları sadece dolandırıcı, başarısız ülkelerin kullanacağı kripto paraları piyango bileti gibi düşünmek doğru olacaktır. Şu an işlevsiz Venezuela’nın devlet destekli ilk kripto paranın yaratıcısı olması bir tesadüf değildir.”

 

Rogoff’un düşüncesine göre Küba, Iran, Libya, Kuzey Kore, Somali, Suriye ve Rusya gibi “dünya düşüncelerine ters ülkelerin”  kripto paralara döndükleri (yaptırımları da olsa) bir çok analizci tarafından söylendi.  Bu baharda yayınlanmış bir rapora göre Kuzey Kore hükümeti, Amerikan yaptırımlarından kurtarmak için kriptoları destekleyici hareketler sergiliyordu. İran ise bu yazın bir raporuna göre bir adım daha fazla gidip, kendi ulusal kriptoparasını çıkarmanın yollarını arıyor.

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × beş =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish