Hindistan Rezerv Bankası: Anayasa Mahkemesi Bu Yasaklara Karışamaz! – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Hindistan Rezerv Bankası: Anayasa Mahkemesi Bu Yasaklara Karışamaz!

Hindistan Rezerv Bankası kararı

Hindistan Rezerv Bankası (RBI) yayınladığı son belge ile birlikte ülkede Anayasa Mahkemesi’nin kendi aldıkları kripto para yasaklarına karışma yetkileri olmadığını iddia etti. Kripto paralar konusunda yasaklar uygulayan ve hükümetten destek gören Hindistan Rezerv Bankası (RBI), bu konu hakkında ülke içerisinde sık tepki çeker hale gelmesine rağmen geri adım atmayarak yatırımcılara zor günler yaşatıyor ve uyguladığı yasaklar ülkede ”diktatör yasaklar” olarak değerlendiriliyor.

Anayasa Mahkemesi ise bu yasakların derhal kaldırılmasını, bunun yasal bir dayanağının olmadığı üzere hükümetin istekleri doğrultusunda adım atılmasının insan hakları ve ülke yasalarına aykırı olduğunu belirtiyor.

Elit tabaka çok az, %80 kötü durumda

Hindistan’da elit tabakanın son derece az olması, %80 oranına yakın halkın bilgisiz, eğitimsiz ve cahil olmasının arkasında mevcut hükümet kuralları ve yasaları ile insanların kendini geliştirme isteklerinin olmaması yatıyor. Ülkede kalan %20’lik grup ise tüm sorunlara karşı savaş vermeye devam edecek olduklarını ve kripto paraların engellenmesi ve yasaklanması konusunda asla yasaklara uymayacak olduklarını, insan haklarına aykırı olan ve ekonomik bireysel darbe olarak gördükleri bu duruma müsade etmeyecek olduklarını ifade ediyor.

Hindistan Rezerv Bankasının kripto para birimleri ile ilgili kurumların bankacılık hizmeti almasını engelleyen yasağın yürürlüğe girmesinin üzerinden neredeyse iki ay geçti. Hindistan’ın lider Bitcoin borsalarından birisi olan Unocoin’inCEO’su ve kurucu ortağı Sathvik Vishwanath, merkez bankası yasağı sonrasındaki süreci anlattı.

Bütün Gözler Yüksek Mahkemede

RBI 6 Nisan tarihinde bütün finansal kurumların kripto işletmeleri ile iş yapmasını engelleyen bir genelge yayınlamıştı. RBI daha sonra yasağın uygulanması için 3 aylık süre verip, kimsenin mağdur olmamasını istediğini de ifade etti. Daha sonra bir kaç kripto para ile ilgili kurum RBI kararına karşı mahkemenin yolunu tuttu. Sıradaki duruşma 11 Eylül‘e ertelendi.

Sathvik Vishwanath konu hakkında şunları ifade ediyor:

”Bu karar sadece yeni kullanıcıların platforma katılmasını engellemekle kalmadı. Mevcut kullanıcıların da zarar görmesine neden olduğu için, hacimler ciddi anlamda düştü. Şu an piyasadaki herkes 11 Eylül tarihindeki duruşmayı bekliyor.”

Sathvik’in sahip olduğu Unocoin borsası yavaş da olsa büyümeye devam ediyor. CEO’nun açıklamalarına göre borsa içerisinde şu an ”aylık olarak 20.000 kullanıcı” bulunmakta. Piyasanın iyi aylarında bu rakamı ”her 3 günde bir” gördüklerini ifade eden CEO, durumdan hiç memnun değil.

Ancak yasaktan sonra bazı yerel kripto para borsaları Hindistan Rupisi çekim işlemleri için alternatif yollar bulmaya başladı. Bunların arasındaki en popüler yol merkez bankasının yasağını borsaların aracılığıyla yapılan eşler arası (P2P) hizmet ile delmek. Kullanıcılar bunu offshore hesaplar ile yapıyor ve bankaların bu konuda yapabilecekleri hiçbir şey yok.

Sathvik bu gibi yöntemlerin geçici olarak işe yaradığını belirtse de, uzun vadede piyasanın öleceğini vurgulamakta. CEO’ya göre yasak 11 Eylülde yüksek oranda kaldırılacak.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

altı + altı =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish