IOHK, Fintech DApps’a Cardano’yu Açtı – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

IOHK, Fintech DApps’a Cardano’yu Açtı

Cardano Alet Çantası

Cardano (ADA) blok zinciri yakında Ethereum ve EOS’a merkezi olmayan uygulamalar için bir platform olarak katılabilir. On birinci en değerli blok zincirinin önde gelen geliştiricisi IOHK, akıllı sözleşmelerin yazılması için yeni araçların piyasaya sürülmesini, potansiyel olarak platformun startups, fintech ve academia üzerinden kalkınmaya açıldığını duyurdu.

Aletlere, Plutus ve Marlowe’nin Cardano-esque isimleri verildi. Plutus, Zenginlik Tanrısı olarak adlandırılan ve fintech sektörü için güvenli dApp’ler oluşturmak için genel amaçlı bir programlama dilidir. Haskell tabanlı dile, yeni sözleşmelerin blok zincirine dağıtılmadan önce araştırılmasına ve test edilmesine izin vermek için bir blockchain emülatörü eşlik ediyor. İkinci araç olan Marlowe, programcı olmayanların Zümrüt SDK‘sına benzer kod üretmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bir basın açıklamasında, Marlowe kodlayıcı olmayanlar için programlamanın karmaşıklıklarını anlamak zorunda kalmadan finansal akıllı sözleşmeler oluşturmak için “kullanımı kolay bir araç” olarak tanımlandı.

CEO Charles Hoskinson,

“Plutus ve Marlowe’nin test koltuklarını piyasaya sürmekten heyecan duyuyoruz, böylece geliştiriciler, finans profesyonelleri ve akademisyenler, Cardano’daki akıllı sözleşmeleri nasıl kullanabileceklerini test edebilirler”

dedi.

“Her iki teknoloji de blockchain endüstrisi için önemli bir adımdır.”

Cardano

Parayı Güvende Tutmak İçin Blockchain Yapmak

Her ne kadar finans akıllı sözleşmeler için sevilen bir kullanım alanı olsa da, birkaç kişi insanlar tarafından yazılan programlara güvenebilirler. Ethereum akıllı sözleşmelerinin dili olan Solidity, bilinmeyen bir hacker’ın TheDAO’nun sözleşmesindeki 50 milyon dolarlık parasını hacklemesine izin veren birtakım hatalar da içermektedir. Son zamanlarda, Parite cüzdanındaki kusurlar nedeniyle yaklaşık 100 milyon dolarlık ICO’nun fonuna da erişilemedi.

Bunlar, Cardano’nun, Ethereum’un yaratılışında yer alan Hoskinson’a göre çözecek şekilde tasarladığı sorunlardır. Yeni araçlar “programlama dili tasarımında lider uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından titizlikle tasarlandı” diyen bir açıklamada,

“yüzlerce milyon dolarlık büyük kayıplara yol açan yazılım hatalarının çeşitlerini azaltmak amacıyla. ” da denildi.

IOHK Programlama Dilleri, Philip Wadler’a “IOHK, kripto-paralı şirketler arasında eşsiz bir performans sergiliyor. Wadler, Ethereum için programlamanın hem Solidite hem de Javascript bilgisine ihtiyaç duyduğunu söylerken, Plutus’un tek bir entegre dil kullandığını belirtmiştir.

Wadler, “[Plutus’un] on-zincirli kod için çekirdek dili, geleceğe hazır hale getirmek için son derece basit tutuldu.” diye ekledi.

“Plutus’u tasarlayan, uygulayan ve resmileştiren dünya lideri araştırmacılar ve geliştiricilerden oluşan bir ekibimiz var.”

Yarışa geç kalmasına rağmen akademik zorluklara ve matematiksel kesinliklere odaklanmak, Cardano’nun merkezi olmayan uygulamalar için eski platformlara yetişmesine yardımcı olabilir.

Cardano, tam desantralizasyona başladığı zaman, 2019’da IOHK, Plutus ve Marlowe’in yeni nesil kurumsal dApp’lerin merkezinde olacağını ümit ediyor.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 5 =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish