Küresel Ekonomiyi ve Finansı Dönüştürecek Teknoloji İstanbul’da! – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Küresel Ekonomiyi ve Finansı Dönüştürecek Teknoloji İstanbul’da!

Blockchain Fest’te sektörde yaşanan son gelişmeler ve geleceğe ilişkin beklentiler değerlendirildi.

Etkinlikte dinleyicilere toplam 20 bin TL değerinde bitcoin ödül olarak dağıtıldı.

Blockchain uygulamaları, bankacılıktan tedarik zincirine, telif haklarından sözleşme yönetimine, veri güvenliğinden nesnelerin internetine, sigortacılıktan sermaye piyasalarına ve daha birçok sektöre kadar geniş bir alanda fark yaratıyor. Finansal inovasyon platformu KOOPHub, 18-19 Eylül’de ikincisini düzenlediği Blockchain Fest ile iş yapma süreçlerini ve bir dizi sektörü dönüştüren bu teknolojilerin değerlendirilmesine, blockchain geliştirme platformlarının ve blockchain bazlı ürünlerin katılımcılara aktarılmasına olanak sağladı. Etkinliğe, Türkiye, İngiltere, İsviçre, Güney Afrika, ABD, Almanya, Polonya, İrlanda, Rusya, İsveç, Romanya, Ukrayna, Malta ve İspanya’dan 14 ülkeden 50 konuşmacı katıldı. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren 500’ün üzerinde katılımcı iki gün boyunca konuşmacıların deneyimlerini dinledi ve blockchain esaslı projelere sahip olan firmaların stantlarını ziyaret ederek ürünlerle ilgili bilgiler aldı.

Kurumlar, şirketler ve startuplar yoğun ilgi gösterdi

Blockchain Fest’in destekçileri arasında TÜBİTAK BİLGEM, Bilişim Derneği, Bilişimciler Grubu ve Digit4Turkey de yer aldı. Akbank, FarmaTrust, FintechPark, GOBABA, KPMG Türkiye, Oracle, Xtremcoin ve Yapı Kredi’nin sponsorluğunu yaptığı etkinlikte çok sayıda Blockchain firması tanıtım yapma fırsatı buldu. Blockchain Fest ’18, canlı yayın sponsoru Türksat tarafından uydu üzerinden canlı yayınlandı.

26 oturum, 50 üst düzey konuşmacı, 500’ün üzerinde katılımcı

Etkinlikte üretim, yönetim, ödeme, denetim ve izleme süreçlerine, veri koruma ve takip altyapılarına ilişkin Blockchain teknolojilerinin sağladığı tüm avantajlar ayrıntısıyla tartışıldı. Blockchain altyapıları ile ilgili güncel gelişmeler, platformlar, hukuki konular ve iş geliştirme süreçleri yerli ve yabancı konuşmacılar tarafından değerlendirildi. Blockchain teknolojileri aracılığıyla yaratılacak sosyal değer ve etkiler tartışıldı. Bitcoin borsaları ve crypto varlıkların geleceği, blockchain fonlama süreçlerine ilişkin güncel konular masaya yatırıldı.

Türkiye pazarının önemi ve yatırım fırsatları konuşuldu

Dünyanın en büyük iki bitcoin borsası olan Japonya merkezli Binance ve ABD merkezli Coinbase ilk defa bir etkinlikte bir araya geldi. Önde gelen Blockchain platformları Stellar ve Jelurida etkinlikte üst düzeyde temsil edildi. Türkiye’nin blockchain potansiyelini görmek ve dinamik Türkiye pazarında yer almak isteyen toplam 38 yabancı firma etkinlikte yer alıp kendilerini tanıtma ve çözüm ortaklarıyla bir araya gelmek şansı yakaladılar.

KOOPHub ve B-Hive işbirliği anlaşması imzaladı

Etkinlik sırasında Brüksel merkezli dünyanın önde gelen finansal inovasyon platformlarından olan B-Hive ile İstanbul merkezli KOOPHub arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Her iki platform, Blockchain ve finansal inovasyona yönelik ortak programlar, projeler ve etkinlikler geliştirerek platform üyesi olan kurumlara ve startuplara strateji ve pazar büyümesi destekleri sunacaklar. Etkinlik sponsorlarından XtremCoin tarafından yapılan Bitcoin ödül dağıtımıyla etkinlik katılımcıları arasından 47 kişiye yaklaşık 20 bin TL değerindeki Bitcoin ödül olarak verildi.

One.Block Programı Blockchain projelerine destek sağlayacak

KOOPHub tarafından geliştirilen OneBlock Programı’nın lansmanı etkinlik sırasında yapıldı. One.Block Programında her düzeyde blockchain eğitiminden, startup geliştirme fabrikasına, hackathon’lardan, Blockchain as a Service platformuna ve kurumsal çözümlere kadar birçok alt başlık bulunuyor. Böylelikle, blockchain projelerinin ve ürünlerinin geliştirilmesi hem kolaylaştırılmış hem de Blockchain altyapılarına ilişkin bilgi ve eğitim düzeyinin artırılması sağlanmış olacak.

KOOPHub’ın kurucusu Demet Zübeyiroğlu, “İnovasyon ve girişim ekosistemine katkı sağlamak,oyuncular arasında etkileşimi artırmak KOOPHub’ın en önemli hedefi. Ekosistemi ve işbirliklerini geliştirmek amacıyla uluslararası işbirlikleri ve köprüler kuruyoruz. KOOP İstanbul dışındaki ilk şubesini Romanya’da açtı. Singapur ile yaptığımız işbirliğinden sonra Avrupa’nın en büyük finansal inovasyon platformu olan B-Hive’la işbirliği yapıyoruz. KOOPHub, küresel ekosistemin bir oyuncusu olmak üzere doğru adımları atıyor. Bu platformun İstanbul’da kurulmuş olması bizim için bir gurur vesilesi” dedi.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + üç =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish