Petro’nun Sonu Mu Geliyor? – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Petro’nun Sonu Mu Geliyor?

Dünya, korkunç mali sıkıntılar içinde olan Venezuela’da yaşanan kaos ortamını izliyor. Tüm bu kargaşanın içinde ise Ülkenin cumhurbaşkanı Maduro tarafından pazarlanan kripto para Petro’nun durumu pek de iç açıcı görümüyor.

Venezuela cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, ülkenin inanılmaz mali durumu nedeniyle bir çok sıkıntıyla karşı karşıya. Muhalefet lideri Juan Guaidó, bu hafta kendisini ülkenin yeni lideri olarak ilan etti.

Petro Ekonomiyi Canlandırma Umuduyla Çıkarıldı Ama Bir Etki Yaratamadı

Maduro’nun diktatörlük olduğu iddia edilen önderliği altında, ülke ekonomisi çok fazla acı çekti. Ülke ekonomisinin ne kadar kötüye gittiğini özetleyen en çarpıcı rakam ülkenin yüzde 10 milyon civarında olan enflasyon oranı.

Milyonlarca insan ülkeyi terk etti. Kalanlar, temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak seviyede.

Maduro, ülke ekonomisine yardım etmek için geçtiğimiz yıl Petro’yu öne sürdü.

Maduro geçen sonbaharda Petro’nun satılmaya hazır olduğunu açıkladı. Alıcılar tokeni Bitcoin ve Litecoin ile satın alabilecekti. Sorun şu ki Petro ekonomiye pek de yardımcı olamadı.

Kripto Kılavuz olarak Petro’nun büyük umutlar taşıdığını sizlere daha önce duyurmuştuk.

Maduro, yerel bankalara Petro’yu kabul etmelerini emrederek tepki gösterdi ve hatta ihracatta kullanılmasını talep etti. Ayrıca emekli maaşlarının  Petro ile ödeneceğine dair haberler vardı.

Maduro, Petro’yu ülkenin mali çıkmazını düzenlemesinde yardımcı olacak bir araç olarak lanse etti ve Petro’nun ülkenin petrol rezervleriyle desteklendiğini iddia etti.

Öte yandan, Savvy gözlemcileri bu durumu reddetti. Maduro’nun tek amacının ABD’nin ekonomik yaptırımlarını aşmak olduğunu belirttiler.

Yaptırımların zayıflatıldığı bildirildiğinde Maduro, ülkenin başlıca ihracat ürünü petrolü ABD Dolarına ihtiyaç duymadan geniş bir küresel yatırımcı pazarına para kazandırmak için harekete geçirdi.

Venezuelalı yetkililer, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların fonlarının bu bölgeye akacağını iddia etti. Bu olayın istihdama yol açacağı ve Venezuela’nın pek de iyi gitmeyen petrol ihracat endüstrisine yeni bir hayat getireceği düşünüldü.

Ancak işler pek de istenildiği gibi gitmedi. Ne Maduro ne Petro bu yolda amacına ulaşamadı.

“Yeni Lider” Petro’yu Umursamıyor

Guaidó, Petro için fikirlerini açıkça belirtmişti. Bu durumun Maduro tarafından halkı sömürmek için yapılan bir program olduğuna inanıyor.

Venezuela’da olayların sonucu ne olur bilinmez. Bundan daha iyiye gitme şansı var mı? Zor gözüküyor. Ancak, sonuç ne olursa olsun tüm bu siyasi kargaşanın içinde Petro’nun hayatını sürdürme şansı imkansıza yakın gözüküyor.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yedi + 6 =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish