Lightning Network ve Geleneksel Ödeme Yöntemleri: Kim Kazanır? – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Lightning Network ve Geleneksel Ödeme Yöntemleri: Kim Kazanır?

 

Bitcoin (BTC), uzun süredir ciddi ölçeklenebilirlik problemlerine ve yüksek ağ tıkanıklığı sorunlarıyla karşı karşıya kalsa da, en büyük kripto para konumunu hala koruyor. Lightning Network tüm bu sorunları çözebilir mi?

Bu problemler o zamandan bu yana azalan aktivite ve segwit kullanımının artması nedeniyle azalrken, Bitcoin tekrar bir yükseliş yaşarsa bu sorunlar ile tekrar karşı karşıya kalabilir.

Bitcoin’in Ölçeklenebilirlik Sorunlarını Lightning Network Çözecek

Lightning Network(LN), Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunlarını ve yüksek işlem ücretlerini Bitcoin blockchain’inin (2. kat çözümü) üzerinde çalışan bir teknoloji ile çözmeye hazır. Lightning Network anlık işlemler ile 0.01 $ ‘dan daha düşük işlem ücretlerinee izin verecektir.

Çalışma şekli basitçe şöyledir: Ağ kullanıcıları, bir Lightning Network kanalı üzerinden Bitcoin gönderip alırlar. Bu kanallar hızı artırmak ve maliyetleri düşürmek için ana blokzincirden ayrı tutulur, ancak tüm işlemler Bitcoin’in ana blokzincirine sonradan kaydedilir.

Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunlarını çözecek teknoloji olarak kullanılmasına rağmen, Lightning Network, topluluğun bazı üyeleri (özellikle Bitcoin Cash ve Bitcoin SV destekçileri) tarafından saldırıya uğradı. Çoğu eleştiri, Lightning Network’ün nasıl merkezileşme tehlikesini beraberinde getireceği yönünde. Ancak, LN’nin gelişimi konusunda iyimser olan birçok savunucu da var.

Gerçek Hayatta Lightning Network

Bitcoin Lightning Network‘ün en çok bilinen destekçilerinden biri, Morgan Creek Digital’in kurucusu ve ortağı olan Anthony Pompliano’dur. Son tweet’lerde Pomp, Lightning Network’e övgüde bulundu ve birinin mükemmelliğini kanıtlaması için açık bir davetiye yayınladı.

Pomp’un talebini takiben, JP Thor adındaki bir araştırmacı, LN’yi titizlikle geleneksel ödeme yöntemleriyle karşılaştırdı ve bulgularını derinlemesine açıkladı.

En kısa zamanda, JP Thor Bitcoin’in LN’sinin işleme uyumluluğu açısından her zaman Visa’dan daha hızlı olacağını belirtti. Ancak, dikkate alınması gereken başka şeyler olduğunu belirtti.

“Bir LN üstünden ödeme göndermek her zaman Visa’dan daha hızlı olacaktır. Çünkü bir Visa ödemesi üçüncü bir tarafla bir kimlik doğrulama gerektirir. LN ödemeleri, iki kişi arasında bir TCP / IP bağlantısı kadar hızlı bir şekilde yapılabilir. Tek bir kanalın 250 TPS’nin üzerinde işlem yaptığı gösterilmiştir, böylece ağ gerçek bir üst sınırlamaya ölçeklenemez.”

Araştırmacı, en hızlı “geleneksel” ödeme yöntemine karşı farklı LN cüzdanları (Satoshi ve BlueWallet Cüzdanı) ile birkaç ödeme testi gerçekleştirdi: Apple Pay ile MasterCard banka kartı. Apple Pay’in birkaç saniye daha hızlı olduğunu ancak bunun farkına varılamayacağına dikkat çekerek ödemeler, işlemler ve UX düzeyinde çok fazla bir fark olmadığı sonucuna varmıştır.

Bununla birlikte; JP Thor, LN’nin önemli gelişmelere yer açtığını ve önümüzdeki aylarda açığı kapatacağını netleştirdi.

Kaynak: investinblockchain

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iki × 1 =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish