2.25 Milyar Extra Stellar Basıldı! – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

2.25 Milyar Extra Stellar Basıldı!

New York merkezli bir araştırma şirketi olan Messari, Stellar (XLM) platformunun bir yazılım aksaklığından etkilendiğini belirttiği bir rapor yayınladı. Bu aksaklığın 2.25 milyar ekstra XLM jetonunun (o sırada yaklaşık 10 milyon dolar) basılmasına yol açtığı bildirildi.

Messari’nin 27 Mart 2019’da yayınlanan raporunda:

[Stellar], 2017 yılının nisan ayında önemli ancak hafifçe rapor edilen bir enflasyon hatasını yaşadı.

XLM hatasını nasıl keşfettiklerini açıklayan Messari yönetimi raporunda, araştırmacılarının ilk 50 kripto para biriminin “tedarik detaylarını” incelediğini belirtti. Araştırma yaparken, Messari’nin ekibi, 2017’de Stellar’ın kod tabanında bulunan bir bilgisayar korsanının “eşzamanlılık hatası yaptığını” söyledi.

XLM Enflasyon Hatalarına İlişkin Açıklamalar

Özellikle, yazılım hatası Stellar protokolünün 2.25 milyar XLM’nin oluşturulmasına neden olan “MergeOPFrame :: doApply” işlevinde bulunuyordu. Messari’nin raporunda belirtildiği gibi, bu enflasyon, Nisan 2017’de XLM’nin dolaşımdaki arzının neredeyse% 25’ini oluşturuyor. Bununla birlikte, kripto istihbarat şirketindeki araştırmacılar, “olayla ilgili Stellar Kalkınma Vakfı’ndaki (SDF) kamuoyuna yapılan açıklamaların nispeten sessiz olduğunu” iddia ediyor.

Ayrıca, Messari’nin araştırmacıları medya kuruluşlarının olayı bildirmediğini ve SDF’nin enflasyonu dengelemek için “toplum rezervinden eşdeğer miktarda XLM’yi yaktığını” farketmediklerini belirtti.

“Etkilenen adresler” ve bunlarla ilgili diğer bilgiler hiçbir standart blok gezgininde veya Stellar ağı için bir blok gezgini ve analitik platformu olan Stellar Expert’de mevcut değildir. Bu, aynı zamanda ekibinin “Horizon müşteri işlem geçmişi üzerinden geçmiş işlemleri takip edebildiğini” belirten bir araştırma raporuna göre, Messari’nin.

Messari: H1 2017 Pazarında Satışı Sırasında En Çok Satılan Ekstra XLM Jetonları
2.25 milyar XLM tokeninin tam olarak nereye gittiğini doğrulayamasa da, Messari’nin araştırma ekibi büyük miktarda kripto para biriminin büyük olasılıkla “2017’nin ilk yarısı boyunca piyasada satılan borsalara ve…” satıldığına inanıyor.

Messari’nin iddialarına ve raporlarına yanıt olarak, SDF temsilcileri ABD merkezli kripto araştırma şirketine Nisan 2017’de “Stellar küçük ama özel bir geliştirici topluluğuyla ortaya çıkan açık kaynaklı bir proje olduğunu söyledi. Bu nedenle sürüm notlarımızdaki hatayı duyurmak tam anlamıyla bir anlam ifade etmemişti ”

Stellar’ın ekibi ayrıca şunları söyledi:

Aslında, [proje açıklaması] notlarında iki kez bahsettik ve böceğin sömürüldüğü çok açıktı. Oradan, lümenlerin tedarikini “doğrulamak” için ilave bir adım attık, böylece mevcut $ XLM sahipleri sulandırılmayacak ve tahmini toplam tedarikimiz doğru kalacaktır. Stellar’ın o zamandan beri önemli finansal yazılımlar haline geldiğini biliyoruz. ve açıklama standartlarımız bu gerçeği yansıtacak şekilde büyüdü.

SDF ekledi:

O zamandan beri kayda değer bir hata olmadı, ve olsaydı, yamanın olduğu anda tam olarak açıklardık. 2019 Yol Haritamızda geçen ay açıkladığımız gibi, yıl sonuna kadar tüm SDF’lerin Lümenlerinin eksiksiz bir şekilde hesaplanmasını taahhüt ettik ve bu eski bug etrafındaki daha fazla ayrıntı bunun bir parçası olacaktı (ve hala olacak).

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − on bir =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish