ABD Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Başlatma Kararı – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

ABD Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Başlatma Kararı

Amerikan Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Yapma Kararı

St. Louis Federal Rezerv bankasında araştırma görevlisi olan Aleksander Berentsen ve meslektaşı Fabian Schar, merkez bankalarının kendi kripto para birimlerini oluşturmalarının kolay olduğunu kabul ettikleri bir bildiri yayımladı.

Araştırmacılar “Ancak, kripto para birimlerinin temel özellikleri merkez bankaları için bir tehdit oluşturabilir.” dedi. “Merkez Bankası Elektronik Parası Davası ve Merkez Bankası Kripto Para Birimi Davası” başlıklı yazıda, finansal işlemlerde yer alan kişilerin kimliklerini kamuya açık bir şekilde tanımanın kanunların uygulanması nedeniyle mecburi olduğu ifade edildi.

Mali Suçları Önleme

Uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm ve kara para aklama gibi mali suçları önlemek için polis yetkililerinin parasal işlemlerin gönderenini ve alıcısını kolayca tanımlayabilmesi gerekir. Eğer bir banka gerçekten izinsiz, blok zincir tabanlı bir kripto para birimi oluşturacak olsaydı, işlemlerde yer alan kişilerin kimliklerini belirlemek kolay olmazdı. Bu; araştırmacılar, merkezi hükumetler tarafından kontrol edilen merkez bankalarının kendi sahte kripto para birimlerini geliştirmelerinin pek anlamlı olmayacağı anlamına geliyor.

Büyük olasılıkla, merkez bankası tarafından verilen bir dijital para birimi, ademi merkeziyetçi ya da eşler arası (P2P) bir para transfer sistemi değil, merkezi olarak yönetilen bir elektronik para biçimi olacaktır. Bu nedenle araştırmacılar, “Fedcoin” veya herhangi bir başka merkez bankası kripto para birimi yaratmanın bir nebze toy bir hareket olduğunu belirtmişlerdir.

Ayrıca araştırma raporunda yer alana göre; merkezi bir şekilde sanal para sağlama teknolojisi, blok zincirinin icadından çok önce vardı. Mayıs 2018’de, bir Federal Rezerv Kurulu valisi olan Lael Brainard; merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler), sanal para birimlerinin son derece dengesiz olmasından dolayı yararlı olmayacağını belirtti. Brainard, bu nedenle, etkin bir değişim ortamı (MoE) veya bir değer deposu (SoV) olarak etkin bir şekilde çalışamadıklarını belirtti.
Amerikan Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Yapma Kararı

Amerikan Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Yapma Kararı

IMF Başkanı: Tüm Bankalar Kripto Para Birimi Başlatmayı Düşünmeli

Brainard’ın bu yorumları, San Francisco’da düzenlenen Dijital Para Birimi Dizgi Okuma Konferansı sırasında geldi. Brainard CBDC’ler için kritik olmasına rağmen; blok zincir teknolojisinden, çeşitli iş süreçlerinin verimliliğini ve şeffaflığını artırma yeteneğinden etkilendi.

ABD Federal Rezervi kendi şifreli para birimini geliştirmeyi düşünmese de, diğer ulusların merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini başlatmaları mümkündür. CryptoGlobe’un Kasım ayında bildirdiği üzere; Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde, tüm finansal kurumların kendi sanal para birimlerinin fizibilitesini araştırmayı ciddi olarak düşünmesi gerektiğini söyledi.

Tecrübeli Fransız siyasetçi ve bir avukat olan Lagarde,

blok zincir teknolojisinin “güvenli, ucuz ve potansiyel olarak yarı isimsiz” olduğunu ifade etti. Ona göre, merkez bankalarının kripto para birimlerinden fayda sağlayabileceğini söyledi. Çünkü kriptoların dijital ekonomiye para sağlamada yardımcı olacağına inandığını da ekledi.Dünya nüfusunun büyük bir yüzdesinin hala modern bankacılık hizmetlerine erişemediğinden dijital paranın ekonomik ve finansal katılımı destekleyebileceğini de ekledi.

Kaynak: Cryptoglobe

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × üç =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish