CFTC Tanımı: Kripto ve Blockchain Global Marketi – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

CFTC Tanımı: Kripto ve Blockchain Global Marketi

CFTC Tanımı: Kripto ve Blockchain Global Marketi

Küresel finansal piyasayı dönüştüren birçok faktör arasında ana faktör, kripto paralar ve blockchain olarak 14 Mart 2019 konuşmasında CFTC Başkanı tarafından seçildi.

Kripto endüstrisi ve Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC), endüstriden geri bildirim alıp almadıklarını veya olası manipülasyonları araştırıp araştırmadığını sürekli olarak değinmeden geçiyorlar.

Bununla birlikte, Komisyonun kripto para ve blockchain‘in endüstri üzerindeki etkisini kabul ettiği açıkça ortaya çıktı, en azından Christopher Giancarlo’nun 14 Mart 2019’da CFTC Başkanı olarak son konuşmasından deşifre olduğu söylenebilir. Bu Giancarlo’nun “Geçmişi iyileştirmek, Günümüzle mücadele etmek ve dijital bir pazar geleceğine ilerlemek” başlıklı bir konuşmasından 44. yıllık Uluslararası Vadeli Sanayi Konferansında gerçekleşti.

Yaptığı konuşmada Christopher Giancarlo, ajansın fintech inovasyon merkezi LabCFTC’nin gelişmekte olan finansal pazarda paydaş olarak hareket ettiğini belirtti.

Kripto ve Blockchain Global Marketi

Finans içindeki evrime değinerek, geleneksel aktörlerin ve iş modellerinin ilgisizliğinin mevcut düzenleyici modellere meydan okuyan önemli faktörler olduğunu belirtti. Konuşmasını yaptığı iş piyasası, blockchain ve kripto para birimini içeren bir dizi faktör tarafından dönüştürülüyor.

CFTC, sürekli değişen pazarın üstünde başa çıkma ve kalıcı olarak kalmanın bir aracı olarak, piyasada kendi paydaşı olarak görev yapan fintech merkezini kurdu. Doğrudan yer alarak, hem düzenleyici bir organ hem de bir piyasa katılımcısı açısından gerçekleşen değişiklikleri görebiliyorlar. Bu şekilde, daha iyi düzenleme gerçekleşebilir.

Kuruluşundan iki yıl önce LabCFTC, hem büyük hem de küçük yeniliklerle 250’den fazla etkileşimde bulundu ve dünya çapında laboratuvar araştırmaları yürütüyor. LabCFTC’nin düzenleyici yasaların kendisine tabi olduğunu belirtmek için çok erken. Bunun yerine, iç ve dış teknolojik odaklı olduğunu söylemek daha doğrudur.

“Ekstra olarak, LabCFTC personeline ve diğer düzenleyicilere teknoloji yeniliğini açıklamak ve teknoloji benimsenmesini savunması anlamına geliyor. Dışarıdan yeniliklere özel bir irtibat sağlarken, teknolojik değişim ve pazar evrimi hakkında takip etmek ve yenilikleri öğrenmek anlamına geliyor.”

LabCFTC gibi şirketler Başkan’ın belirttiği gibi nadir değildir, çünkü dünyadaki birçok düzenleyici kurum kendi laboratuvarlarını kurmuştur. LabCFTC sadece Londra, Singapur ve Avustralya gibi yerlerde küresel fintech işbirliği anlaşmaları imzalamıştır.

Konuşmasını bitirmeden önce Giancarlos,

“Komisyonun, merkezi olmayan blockchain ağları da dahil olmak üzere farklı veri kaynakları arasında bağımsız piyasa veri analizini kullanacak kantitatif bir regülatör olmasını istediğini belirtti.”

Kaynak: Btcmanager

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + on iki =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish