ConsenSys Kurucusu Joseph Lubin, SXSW 2019’da Ethereum Hakkında Konuştu – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Endüstriden Haberler

ConsenSys Kurucusu Joseph Lubin, SXSW 2019’da Ethereum Hakkında Konuştu

14 Mart Perşembe günü, Ethereum’un kurucusu ve ConsenSys’in kurucusu Joseph Lubin, Teksas Austin’de düzenlenen SXSW 2019 Konferansı’nda çok çeşitli konularda düşüncelerini sundu.

Joe, Stable Genius Productions’ın (popüler blockchain odaklı podcast ZigZag’i üreten) kurucu ortağı olan Manoush Zomorodi ile yaptığı röportaj sırasında yorum yaptı.

İşte bu röportajın ana özelliklerinden bazıları:

Joe, 2011 yılının başlarında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin white paper’ını (“Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Para Sistemi”) okudu.

Consensys’i kurmadan önce Joe, Vitalik’in Ethereum white paper’ını ilk versiyonunu yazmasından bir ay sonra ‘Ethereum’u icat eden Vitalik Buterin’le tanışacak kadar şanslıydı.

Daha sonra Joe, Ethereum platformunun kamuoyuna açıklanmasına hazır olmasına yardımcı olmak için yaklaşık bir yıl harcadı. Bu olaydan kısa bir süre önce Joe, ConsensSys’i başlatmaya karar verdi çünkü “uygulama katmanında çok fazla insan yoktu.”

ConsenSys ekibi Ethereum için ademi merkeziyetçi uygulamalar (DApps) yaratmaya çalışarak başladı, ancak o sırada Ethereum için geliştirici araçlar olmadığı için ConsenSys, Ethereum için çeşitli geliştirici araçlar üretti ve böylece “bu ekosistemi” açtı.

ConsenSys, organizasyon yapısında mümkün olduğunca ademi merkeziyetçi olmaya çalışır (hiyerarşilerden olabildiğince uzaklaşmaya çalışarak). Bu konuda yardımcı olmak için oluşturdukları araçlara (“İşin Geleceği” projesinin bir parçası olarak) Joe’nun 2 Kasım 2018’de tweetlediği SOBOL denir:

Civil (CVL) token lansmanı “tarihte en başarılı başarısız token lansmanı” dır. ConsenSys’in yaptığı “parasal olarak daha başarılı” token lansmanlarından “10 kat daha fazla katılım” hakkındaydı. Orada yaklaşık 1,5 milyon jeton var. Sürdürülebilir etik gazetecilik için Sivil platform şu anda “iş için açık”.

ConsenSys, bu yıl yaklaşık dört veya beş token lansmanı yapmayı planlıyor. Bunların hepsi yardımcı tokenler olacak.

Joe “ekosistemimizde şu anda bir yıl veya 18 ay öncesinden çok daha fazla faaliyet var” dedi.

“Ethereum, saniyede 14 ile 27 işlem arasında bir yerde işlem yapabilir.” Joe Ethereum’u “temel güven katmanı” (katman 1) olarak görüyor.

Katman 2 ölçeklenebilirlik katmanıdır. Ethereum için bazı katman 2 çözümlerinin 2019’un sonunda saniyede bir milyon işlem yapabileceğini tahmin ediyor.

Ethereum 2.0 18-24 ay uzaklıktadır.

Ethereum’un PoS’a taşınması, elektrik kullanımının çok az olacağı ve bir düğümü çalıştırmak için özel bir donanıma ihtiyaç duymayacağı anlamına gelir (normal bir dizüstü bilgisayar iyi durumda olmalıdır).

ConsenSys tarafından desteklenmeyen ve Joe’nun umut verici olduğunu düşündüğü bir kripto projesi örneği MakerDAO’dur.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − 4 =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish