Vitalik Buterin: “Saniyede Yaklaşık 500 İşlem Yapılabilecek” – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Vitalik Buterin: “Saniyede Yaklaşık 500 İşlem Yapılabilecek”

Ethereum'un büyük çaplı işlem hacmi ile en hızlı işlem hızına sahip kripto para

Vitalik Buterin: “Saniyede Yaklaşık 500 İşlem Yapılabilecek”

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin Cumartesi günü bir araştırma forumunda Zcash’in öncüsü olduğu bir çeşit kriptografinin Ethereum’un büyümesine yardımcı olabileceğini söyledi. Ethereum’un büyük çaplı işlem hacmi hakkında Buterin zk-snarks isimli bu teknoloji ile, Ethereum’un potansiyel olarak “büyük miktarda” ölçeğinin artacağını, saniyede yaklaşık 500 işlem yapabileceğini, hatta bunun Plasma veya Raiden gibi ikinci katman çözümler olmadan gerçekleşeceğini yazdı. CoinDesk’in haberine göre, zk-snarks ile büyük miktarda verilerin sıkıştırabileceği, böylece boyutu aynı kalsa da alabileceği veri miktarının artabileceği söyleniyor.

Buterin:

“ASLINDA VARLIK TRANSFERİ İŞLEMLERİNİ ETHEREUM ÜZERİNDEN BÜYÜK MİKTARDA GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ, HEM DE İKİNCİ KATMANLAR OLMADAN YALNIZCA ZK-SNARK İLE.”

Devamında Buterin içinde işlem ücretlerine karşılık yığın halde bulunan işlemleri sağlayan bir çeşit bilgisayar olan “relayer” düğümünün bulunduğunu açıkladı.

 

Ethereum'un büyük çaplı işlem hacmi ile en hızlı işlem hızına sahip kripto para

Ethereum’un büyük çaplı işlem hacmi ile en hızlı işlem hızına sahip kripto para

Ethereum’un Büyük Çaplı İşlem Hacmi ile En Hızlı Kripto Coin

Raporlara göre Ethereum ağında 24 saatte 410.000 işlem gerçekleştiği ve bu kayıtların şuana kadar Blockchain ağlarında ki en fazla işlem değerleri olduğu gözlendi.

Kurucu Vitalik Buterin Salı günü raporları twitter üzerinden bildirdi. 410.061 işlem yapıldığını ve bunun şuana kadarki halka açık tüm Blockchain’lerdeki en yüksek işlem sayısına sahip kayıt olduğunu bildirdi.

“Herhangi biri relayer olabilir, güvenilmeyen özel bir “operatör”ün bulunmasına gerek yok.”

Bunun sonucunda Buterin bu türden bir donanım ile ETH işlemlerinin 24 kat, ERC-20 işlemlerinin ise 50 kat daha fazla olabileceğini ifade etti.

Bu teklif özellikle Ethereum araştırmacılarının platformunun işlem kapasitesini arttırmak için yollar aradığı sırada geldi. Örneğin Parity topluluğundan Afri Schoedon Cuma günü geliştirmeciler için “Ethereum için dapp’ler (merkezi olmayan app’ler) artık durdurulmalı. Kapasiteyi aşıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Buna yanıt olarak da Buterin zk-snark ölçeklendirme çözümünün Ethereum blockchain’inin üstündeki baskıyı hafifletebileceğini söyledi.

Cumartesi günü forumda yazdığı yazılarda ise Buterin zk-snarks ile işlemlerin yapılması büyük bir yoğunluğa sebep olsa da, ileriden bu teknolojinin gelişeceğini söyledi.

Buterin sonuç olarak şu ifadelerde bulundu:

“BU İŞLEMLERİN OLDUKÇA AĞIR BİLGİSAYAR GÜCÜ GEREKTİRDİĞİNİ BİLİYORUM. ANCAK BU NOKTADA SNARK/STARK İSPATLARININ OLDUKÇA ÖNEMLİ OLDUĞUNU VE ZAMANLA ÇOK DAHA FAZLA YAZILIM MÜHENDİSLİĞİNİN GERÇEKLEŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.”

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dört × 1 =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish