Fransız Parlamenterler Blockchain Projeleri İçin 500 milyon € Bütçe İstedi – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Fransız Parlamenterler Blockchain Projeleri İçin 500 milyon € Bütçe İstedi

Fransa’daki parlamenterler ve kanun koyucular, rutin iş süreçlerini hızlandırmak için blockchain teknolojisinin nasıl kullanılacağını tartışıyorlar.

 

“2018 Blockchain Popülerliğinin Başlangıç Yılı Oldu”

Geçtiğimiz yıl Fransız Ulusal Meclisine seçilen ve tecrübeli bir politikacı olan Jean-Michel Mis, meclis toplantısında “2018’in Fransa’da blockchainin popülerleşmesinin başlangıç yılı olduğunu” açıkladı. Ayrıca şunu da ekledi: “2019 yılı bu ekosistemin gelişim yılı olmalıdır. ”

Jean-Michel, önümüzdeki üç yıl içinde 500 milyon Euro’luk bir stratejik yatırım önerdi. Şu anda ülkenin blockchain’in geliştirme çabalarına tahsis edilen kredilerin yeniden düzenlenmesini istedi. Bu krediler daha önce ülkenin Ulusal Araştırma Ajansı ve Fransız Kamu Yatırım Bankası (Bpifrance) için verildi.

Yeni 500 milyon Euro ‘luk teklif, Fransız devlet başkanı Emmanuel Macron tarafından yapay zekayla (AI) ilgili projeler için duyurulan 1,5 milyar Euro’luk kamu kredisinden önemli ölçüde daha düşüktür. Mart 2018’de duyurulmuş olan Fransa’nın 2022 AI girişimi, ülkenin “başlangıç ülkesi” olma yolundaki büyük çabalarının bir parçasıdır.

“Açıkça Yapay Zekanın Arkasındayız”

DLT(Dağıtık defter teknolojisi) ile ilgili gelişmeler için çok fazla fon ayrılmamış olmasına rağmen, Jean-Michel Mis şunları söyledi:

“Sorun aynı değil. Biz açıkça yapay zekanın arkasındayız. Blockchain’de hala hazırlık seviyesinde olduğumuzu ve ayrılacak miktarların sektörün gelişimini desteklemek için diğerlerinden az önemli olduğunu düşünmeyin.”

Kendi önerilerini ekleyen Ulusal Meclis üyesi Laure de La Raudièrer:

“Blockchain ile bu kez Fransa’nın liderliği ele almasını istiyoruz. Fransa, blockchain etrafında bir devlet stratejisi tanımlamalı.”

Fransız milletvekilleri tarafından yapılan önceki toplantılarda, birkaç seçilmiş yetkili ülke, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatma fizibilitesini araştırmasını tavsiye etmişti. Laure’a göre: “[CBDC], sembolik ve pratik bir etkiye sahip olacaktı. Çünkü blockchain, Bitcoin’in fiyat değişkenliği nedeniyle biraz bozulmuş görüntüden muzdarip.”

Madenciliğin “Elektro Yoğun Faaliyet” Olarak Sınıflandırılması

Buna ek olarak Fransız parlamenterler, kripto-para birimi madenciliğini “elektro-yoğun bir faaliyet”(electro-intensive) olarak sınıflandırmak için çağrıda bulundular. Bu tür bir sınıflandırma, Fransa’nın kamu elektrik şebekesinin (Turpe) kullanım oranının düşürülmesine yardımcı olacağı için ülkedeki özel firmalara potansiyel olarak fayda sağlayabilir.

Gelişen dijital para madenciliği sektörünün önemine dikkat çekerken Jean-Michel Mis şunları söyledi:

“Fransa’da kendi madencilik çiftliklerimiz olmalı.”

Şu anda madencilik sektörü Çin, Gürcistan ve İsveç gibi ülkeler tarafından yönetilmektedir.

Özellikle bu yeni teklifler; milletvekilleri, dijital varlıkların vergilendirilmesi ve kripto işlemleri içeren diğer faaliyetlerle ilgili düzenleyici politikaları netleştirmeyi amaçlayan PLF 2019 ve Pakt Yasasını onaylama kararı aldıktan kısa bir süre sonra geldi.

Kaynak: cryptoglobe

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − on dokuz =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish