Rusya Bitcoin ile ABD Yaptırımlarını Ele Almayı Planlıyor – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Rusya Bitcoin ile ABD Yaptırımlarını Ele Almayı Planlıyor

Rusya Bitcoin ile ABD Yaptırımlarını Ele Almayı Planlıyor

Rusya Bitcoin’e Hazırlanıyor

Kremlin’e yakın bağları olan bir Rus iktisatçıya göre Rusya, ABD’nin yaptırımlarının üstesinden gelmek amacıyla ABD’nin rezerv parası olan doların değiştirilmesi amacıyla Bitcoin’e yatırım için hazırlanıyor.

Devlet tarafından finanse edilen bir kurum olan Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisinde ekonomist olan Vladislav Ginko, hükümetin ABD rezervlerinin bir kısmını değiştirerek Rusya ruble’sini vuran ABD yaptırımlarının etkisini en aza indirmek için adımlar attığını söyledi. Bunu da dünyanın en popüler kriptosu olan Bitcoin ile yapacağını da belirtti.

ABD’nin geçen yıl Rusya’ya yaptığı yaptırımlar, eski Rus subayı Sergei Skripal’ın zehirlenmesinden sonra geldi. Bay Ginko, dolarsızlaştırma kararının temelde, “Rus petrol ve doğal gazına yönelik ABD’nin belirlediği ödeme akışlarını” olası bir şekilde kesmesi nedeniyle “ulusal çıkarlarını korumak” yönünde bir hareket olduğuna değindi. Üstelik yatırımın 10 milyar dolar (7,8 milyar sterlin) kadar olabileceğini iddia ediyor.

Kripto para birimlerine Rusya’da ilginin arttığını ve Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in son aylarda dijital varlıklara ilgi duyduğunu belirtti. Bay Ginko, Bitcoin ve daha geniş kripto para birimi endüstrisinin şu anda Rusya’nın GSYİH’sinin %8’ini oluşturduğuna inanıyor. Ülkenin Bitcoin’le olan rezervlerini güçlendirmeye yönelik yatırımlar Şubatın başlarında başlayabilir.

Ginko, “Rus hükumeti, mali rezervleri çeşitlendirmeye başlama konusunda bir adım atmak üzere, çünkü ABD’nin ABD Hazine bonolarını bırakması ve ABD dolarını geri alması için yaptırımlara zorlanıyor. Bu yaptırımlar ve modern finansal teknolojileri benimseme isteği, Rusya’yı rezervlerini Bitcoin’e yatırma yoluna götürüyor.” dedi.

Rusya Merkez Bankası henüz resmi planlar yayımlamamakla birlikte, The Daily Telegraph’a yaptığı açıklamada, “altı ay gecikmeli dış varlık yönetimi hakkında bilgi yayınladığını” söyledi. Ülke, euro, Çin renminbi ve Japon yenindeki paylarını artırarak dolarsızlaştırma belirtileri gösterdi.

EToro ticaret platformunun üst düzey pazar analisti olan Mati Greenspan, “Rus hükümetinin bunu yapmasında kesinlikle bir ilgi olduğunu” ifade ediyor. Bitcoin, 2018’de, piyasa kapitülasyonu’nun Ocak ayındaki 230.9 milyar dolar seviyesinden Aralık sonuna kadar 66.6 milyar dolar seviyesine gerilediğini gördü.

Hükumet Bitcoin ile ABD Yaptırımlarını Ele Almayı Planlıyor

Hükumet Bitcoin ile ABD Yaptırımlarını Ele Almayı Planlıyor

Greenspan, satın alma fiyatı ve değerlemeyi artırabileceğine ve bunun da potansiyel bir yatırımın ardından Rusya’nın payını azaltabileceğine inanmasına rağmen, Rusların dijital varlığa yatırım yapmayı planladıklarını iddia ediyor.

Rus hükumeti, kripto para birimleri almak için bir borsa ile hesap açamayacağı için yatırım planları, daha sonra Bitcoin ile değiştirilebilecek bir “aracı kripto para birimi” kurulmasını içerebilir.

Yeni kripto para biriminin, devlete ait bir banka olan Sberbank gibi bir komisyoncu tarafından sunulması gerekir.

Greenspan, “Anladığım öneri şu anda maliye bakanının masasında, bir çeşit ara kriptonun yaratılması” dedi.

Putin 2017 yılında 24 yaşındaki Rus Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterinle

sektördeki olanakları görüşmek üzere bir araya geldi. Ayrıca, geçtiğimiz aylarda Ethereum başkanı ile şahsen bir araya geldi.

Greenspan, “Vladimir Putin’in blockchain teknolojisinin büyük bir savunucusu olduğunu biliyoruz. Açıkçası, kendisine uygulanan yaptırımlardan hoşlanmıyor ve bu tür yaptırımların dolarsızlaştırmaya yol açacağını zaten söyledi. Bunun, Rus hükümetinin aşağı yukarı gittiği yön olduğu doğrudur. ” dedi.

Kaynak: The Daily Telegraph

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beş × 2 =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish