Tabu ‘Temiz, Etik’ Kripto Para Birimi Projesi – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Tabu ‘Temiz, Etik’ Kripto Para Birimi Projesi

'Temiz, Etik' Kripto Para Birimi Projesi Tabu

Tanınmış bir Fransız-İtalyan sistem mühendisi olan ve “tarihteki en büyük bankacılık sızıntısı” ile kredilendirilen bilgi uçuran Hervé Falciani’nin yeni bir şifreleme para birimi başlatmayı planladığı bildiriliyor.

Bu, yeni yayınlanan bir Reuters raporuna göre – ki bu yeni şifreleme para biriminin Tabu olarak adlandırılacağını ortaya koydu. Falciani, yeni dijital token’ini parasal işlemlerin aklanmasını sağlamanın bir aracı olarak çalışması gerektiği gibi finansal düzenleyiciler tarafından tanınacağını umuyor.

2008 Wall Street mali krizinde İsviçre banka hesaplarıyla 130.000 vergi kaçakçısının izlenmesine yardım eden Falciani, 5 milyon Tabu token’i edindiğini iddia ediyor. Falciani, toplu olarak, bu kripto para‘nın yaklaşık 2 milyon Euro değerinde (yaklaşık 2.3 milyon dolar) olduğunu belirtti.

“İspanya’nın finansal düzenleyicisi olan Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu, yatırımın onaylanmasından sonra halka satış sırasında tokenler teklif edecekler.”

Bugüne kadar, Tabu belirteç projesi 1.3 milyon Euro (yaklaşık 1.47 milyon $) artırdı, ancak projenin devam eden gelişimi için yeterli finansmanı sağlamak için 2 milyon € ek sermaye gerekiyor. Tabu, Falciani tarafından kurulan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Taktik Whistleblowers tarafından geliştirilmiştir.

Tabu 'Temiz, Etik' Kripto Para Birimi Projesi

Tabu ‘Temiz, Etik’ Kripto Para Birimi Projesi

Valencia Politeknik Üniversitesinden Tabu İle İlgili Akademik Çalışma

Valensiya merkezli Falciani’nin organizasyonu, İspanya’nın doğusundaki Valensiya Politeknik Üniversitesinden Matematik alanında güçlü bir geçmişi olan birkaç akademisyenden oluşuyor. Bir şifreleme projesi üzerinde çalışmaya ek olarak Falciani, hükümet tedarik sözleşmelerinin onaylanmasını (veya doğrulamasını) kolaylaştıracak blockchain’i tabanlı bir sistem getirmeyi planlıyor.

Falciani’ye göre, blockchain’i ile çalışan bir sözleşme kayıt sistemi şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıracak. Ayrıca, geleneksel dokümantasyon sisteminin verimsizliklerinden kaynaklanan sorunlardan dolayı yolsuzlukları da azaltacaktır.

“Alethia” (İngilizce’de “ifşa etme” anlamına gelen Yunanca bir kelime) olarak adlandırılan yeni blockchain’i etkin sistem fonların amaçlandığı şekilde harcanmasını ve yolsuzluk görevlileri yetkilileri tarafından benimsenmemesini sağlamayı amaçlamaktadır. Falciani, yeni platformun rutin işlemlerin nasıl yapıldığını nasıl geliştireceğini açıkladı.

“Sahte bilgi, her türlü dolandırıcılığın temelidir. Sahte haberlerle uğraşmak zorunda olduğumuz gibi, aynı teknoloji sahte faturalara da uygulanabilir.”

Vergi Kaçakçılarından Sonra

Bu hesapların çoğunun, HSBC’nin İsviçre merkezli yan kuruluşu HSBC Özel Bankası tarafından oluşturulduğu ve yönetildiği bildirildi.

  • HSBC ile ilgili bir önceki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Özellikle, Falciani ayrıca, mali kurumun hizmetlerini vergi tahsilinden kaçınmak ve kara para aklamakla meşgul etmek için kullandığı iddia edilen HSBC hesap sahiplerinin bir listesi olan “Lagarde listesini” oluştururken de kredilendiriliyor. Faaliyetleri eski Fransız bakan ve mevcut Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde’ye sızdırıldı. IMF başkanı daha sonra bu HSBC müşterilerinin listesini kendi hükümetlerine iletmişti.

Kaynak: Cryptoglobe

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 12 =

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish