Yanlış Çıkan Tahminler

Tom Lee: BTC 25.000$’a ulaşacak

Fundstrat Global’ın kurucu ortağı olan, dünyanın önde gelen kripto maksimalistlerinden biri olan Tom Lee’nin, BTC fiyatını tahmin etmekte oldukça şanssız olduğu aşikar. Lee’nin ana tahmini “2018 yılı sonuna doğru fiyat 25.000 $’a ulaşacak“; Aralık 2018 itibariyle görülüyor ki yanlış çıkmıştır.

Lee, tahmininin bir hata olduğunu itiraf etti. Yıl sonu tahminini 15.000 dolara kadar düşürdü. En sonunda da BTC’nin fiyatı hakkında herhangi bir yorum yapmayı reddetti:

“Biz, insanların bize fiyat tahmini sormasından yorulduk. Kriptodaki volatilite nedeniyle, gerçeğe uygun değerin gerçekleşmesi için herhangi bir zaman dilimi söylemekten vazgeçeceğiz ”

Bununla birlikte, Lee halen BTC’nin gerçek değerinin mevcut fiyatından çok daha yüksek olduğuna inanıyor. Bunun ne kadar doğru olduğunu ise 2019 yılında göreceğiz.

Mike Novogratz: Kurumlar kriptoya hücüm edecek

Eski bir Goldman Sachs ortağı ve Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz, 2018 tahminlerinde oldukça isabetliydi. Aralık ayının ortalarında, “kripto kışı” olarak adlandırılan önemli bir market düşüşünün ardından BTC’nin fiyatının daha fazla düşmeyeceğini, 3.000 ila 6.000 $ arasında bir yerde kalacağını söyledi ve haklı olduğunu gördük.

Öte yandan, 2018’de kurumsal yatırımcıların kriptoparalara yatırım yapacağı fikri ise oldukça yanlış bir tahmindi. Ekim ayında, “Eğer 1. ve 2. çeyrekte [2019], kurumlar gelmeye başlarsa, yeni boğalar göreceğiz.” dedi. Yine de Bloomberg’in en son raporunda; Wall Street’in kripto hayallerinin, inanılmaz düşüşler sonucu bir belirsizlik durumunda olduğunu belirtiyor. Gelen haberler, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Citigroup gibi finansal devlerin, talebin yüksek olduğu bir zamana kadar planlarından vazgeçtikleri yönünde.

Bloomberg: BTC 1.500 $’a doğru yol alıyor

Aslında, Bloomberg analistleri tahmin yapmakta oldukça başarısızlar. Aşırı piyasa düşüşünün ilk işaretlerinden kısa bir süre sonra, medya, BTC’nin 1.500 dolara doğru yöneldiğini ve bunun da fiyat anlamında yüzde 70’lik bir düşüş anlamına geldiğini belirtti. Yıl henüz bitmedi, ancak bu tahmin pek gerçekçi görünmüyor.

George Friedman: Blokzincir‘in modası eskiyecek

Online yayın Geopolitical Futures analisti olan George Friedman; Haziran ayında yapılan bir röportajda, blokzincir teknolojisinin bir gün kullanılmayacağını ve bu teknolojinin bir başka sorun olduğunu söyledi.

Friedman; bahsettiği zaman dilimini belirtmese de 2018’in sonlarından itibaren görülüyor ki blokzincir, modası geçmiş olmaktan çok uzak. Dünyadaki hükümetler farklı alanlarda blokzinciri test etmeye devam ettiklerinden, kitlesel benimseme artık boş bir hayal değil. ICO’lara ve yerel kripto borsalarına katı bir yasak getirmeye devam eden Çin bile, merkezi olmayan teknolojinin avantajlarını kabul etmekte ve kendi blokzincirine odaklanmakta.

2018’de blokzincirin yaşlanması, gerçeklikten ziyade bir distopya bilim kurgu hikayesine benziyor.

John McAfee: BTC, 3 yıl içerisinde 500.000$’a yükselecek

Bir siber güvenlik efsanesi ve ünlü bir kriptopara meraklı John McAfee’nin gerçekçi olmayan öngörüsü 2017’de yapıldı. O zamanlar McAfee, BTC’nin 2020 yılına kadar 500.000 $ ‘ın üzerine çıkacağı konusunda çok iddialı olduğunu belirtmişti.

2018 neredeyse bitmek üzere, McAfee’nin iddialı tahmininin sönmesi için yalnızca bir yıl kaldı. Bununla birlikte, siber güvenlik öncüsünün inancı hala tam. Hatta çıtayı 1 milyon dolara çıkardı. Son bir Twitter gönderisinde kendi bahsi ile alay etti.

Doğru Çıkan Kehanetler

Ari Paul: BTC ve BCH daha fazla hardforka sahip olacak

Büyük ölçekli kriptopara koruma fonu Block Tower’ın kurucu ortağı olan Ari Paul, 2018’in başında Twitter’da bir dizi öngörüde bulundu. Bazılarındayanıldı. Ancak Paul, Bitcoin Cash (BCH) hardforkunu tahmin etmeyi başardı:

“Hem BTC hem de BCH hardfork yaşamaya devam edecek. Her birinin değerinin % 10’u yeni forklara akacak. ”

Başka bir BTC forku henüz gerçekleşmedi. Ancak BCH hardforku Kasım ayında gerçekleşti. Ayrıca bu durum, pratik olarak BCH ABC ve BCH SV’ye bölünmüş olan madeni para için büyük bir savaş ve kitlesel bölünme ile sonuçlandı.

Todd Gordon: BTC 4.000$’a düşecek

Meraklıların çoğu hala yüksek oranlı tahminleri sürdürdüğü “kripto kışından” neredeyse altı ay önce, TradingAnalysis.com’dan Todd Gordon, Bitcoin’in 4.000 $ ‘a düşeceğini açıkça belirtti. Üstelik, BTC son zamanlarda 3,500 doların altına bile düştü.

Bununla birlikte, tahmininin ikinci kısmı hala belirsiz. Bitcoin 2019’da toparlanıp tekrar 10.000 $’a geçecek mi? Bunu sadece zaman gösterecek.

Reggie Brown: BTC ETF’si yakın bir zamanda olmayacak

Finansal hizmetler şirketi Cantor Fitzgerald’da işlem gören üst düzey bir genel müdür ve borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) başkanı Reggie Brown “ETF’lerin Babası” olarak bilinmektedir. Kasım ayında, BTC ETF’sinin yakın zamanda onaylanmayacağını ve bunun pratik olarak doğru olduğunu iddia etti.

Tahmini, yakında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komisyoncusu tarafından onaylandı. Aralık ayında, kripto topluluğu tarafından “Kripto Annesi” olarak adlandırılan Hester Peirce, topluluğu BTC ETF’yi beklememesi konusunda uyardı.

Blythe Masters: Blokzincir ürün tedarik zincirlerinden kar ediyor

Eski JPMorgan Chase yöneticisi Blythe Masters, Ekim ayında iki veya üç basamaklı bir sayıdaki blokzincir projesinin yakında ürün piyasalarının verimliliğini artıracağını öngördü.

Şimdiye kadar yüzlerce değil onlarca olabilir. Ancak tarım ve petrol endüstrilerindeki birkaç yeni blokzincir projesi açıklaması bu durumu doğruladı. Örneğin, dünyanın en büyük dört tarım şirketi tahıl ve yağlı tohum ticaret sonrası uygulama işlemlerini otomatikleştirmek için blokzinciri entegre ediyorlar. BP, Shell ve Equinor gibi büyük petrol şirketleri, enerji ticareti için Vakt adında blokzincir güdümlü bir platform başlatmak için büyük bankalar ve ticaret evleri ile birleştiler.

Chris Concannon: ICO‘lar SEC davalarıyla karşı karşıya kalacak

Haziran ayında, CBOE Global Markets başkanı Chris Concannon, davaların ICO projelerinin arkasındaki şirketleri ezeceğini belirtti. Ayrıca ICO yatırımcılarını, gelecekteki düzenleyici hesaplaşmaların nabzını tutmaya çağırdı.

İddialarından birkaç ay sonra sözleri SEC tarafından desteklendi. Kasım ayında ABD regülatörü; ilk sivil cezalarını, yalnızca satışlarını kayıt altına almamaları üzerine iki ICO’ya verdi. İnsanın bu savaşın daha yeni başladığını görmek için çok fazla arama yapmasına gerek yok.

P.S. Joseph Lubin: Parlak gelecek yakında

Son fakat önemli bir tahmin, kısa süre önce fiyatların geride kaldığını iddia eden Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin tarafından söylendi;

“Kıyamet kopmuyor. Benim bakış açıma göre gelecek çok parlak görünüyor. ”

Bu iddia henüz kanıtlanmadı. Bunu yalnızca 2019yılını yaşayarak göreceğiz.

Peki, yıla oldukça pozitif başlayan kripto marketi ne oldu da bu durumlara düştü? Bu konu hakkında daha önce paylaştığımız analizimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: cointelegraph